Olivový olej a zdraví a účinky

Olivový olej a zdraví a účinky

Olivový olej je zdravé konzumovat ve velkém

Dle nejnovějších poznatků nezáleží na množství tuků, které zkonzumujeme jako na jejich kvalitě. Ale pozor – u olivový ch olejů zvláště platí, že příznivá cena jde většinou na vrub kvality. Jak ale poznat ten nejlepší?

Sotva najdete zdravější stravu, má středomořská kuchyně a k ní nezbytně patří olivový olej.

Velké množství nezávislých studií potvrdili to co je ve středozemí známo již tisíciletí: Olivový olej je nejlepší pro zdraví.

Nejvíce vyniká v prevenci proti onemocnění srdce a krevního oběhu což jsou zároveň nejčastější zdravotní problémy dnešní doby.

Zdraví v záplavě olivového oleje

Je zajímavé, že právě na Krétě kde se v Evropě konzumují nejtučnější jídla je nejnižší výskyt srdečního infarktu. Kréťané kryjí 42% svého příjmu energie tukem a to z velké části olivovým olejem.

Zelenina pak doslova plave v olivovém oleji a krétští sedláci dokonce pijí k snídani sklenku olivového oleje. Považují olivový olej za jejich studnici mládí a věří, že jim dodá zdraví a vitalitu až do vysokého věku.

Již mnoho studií prokázalo, že konzumace olivového oleje ve velkém i přes vysokou spotřebu tuků má za následek mnohem méně problémů s onemocněním srdce a krevního oběhu.

Ukazuje se, že je totiž důležitá kvalita tuků a ne množství.

Proč je olivový olej tak zdravý?

Toto lépe pochopíme při srovnání 2 oblastí a to Skandinávie a Kréty. V obou zemích se spotřebuje přibližně stejné množství tuku na osobu.

Ve Skandinávii připadá ½ všech úmrtí krůli srdci a krevnímu oběhu zatímco na Krétě je to pouze 5%.

Je to zároveň nejnižší hodnota mezi evropskými zeměmi. Není plně jasné čím olivový olej toto způsobuje.

Podle jedné teorie hrají roli jednoduché nenasycené mastné kyseliny v olivovém oleji. Ty snižují obsah škodlivého LDL-cholesterolu a obsahují dobrý cholesterol HDL.

Další teorie hovoří o látce oleurepein. Již malé množství dokáže značně snížit krevní tlak a podporuje prokrvení srdce, rozšiřuje srdeční i věnčité cévy a odstraňuje poruchy srdečního pulsu.

Působí preventivně i proti křečím.

Olivovým olejem nahraďte živočišné tuky

Nahradit olivovým olejem živočišné tuky se rozhodně vyplatí. Lidé se zvýšenou hladinou cholesteolu by měli přejít na olivový olej. Ten totiž plně nahrazuje jiné tuky a tak je možné příjem ostatních výrazně omezit.

Jako nejlepší stolní tuk je považován právě olivový olej. Získává se pouze lisováním za studena z oliv bez chemických či jiných přísad.

Je vhodný i na pěčení a vaření. Teplota přepálení extra panenského olivového oleje kyselsoti 0,3% je až 210°C což úplně postačí na veškeré vaření, pečení a dokonce i opatrné smažení.

Přehled olejů a bodů přepálení

  1. Extra panenský olivový olej kyselost 0,3%......210°C
  2. Extra panenský olivový olej 0,8%....................191°C
  3. Řepkový olej rafinovaný...................................204°C
  4. Slunečnicový olej rafinovaný............................227°C

Výroba běžného řepkového a slunečnicového oleje

V prvé řadě je třeba říct, že se jedná o rafinované oleje. Tedy oleje které prošly tepelným zpracováním a dále chemickým čištěním – rafinací při které se mění chemická struktura oleje a dochází k tvorbě volných radikálů.

Tyto volné radikály jsou zdraví škodlivé a dochází k zánětlivým procesům v těle.

Výroba probíhá v těchto bodech

  1. Lisování, v některých případech za použití organického rozpouštědla n-hexan
  2. Hydratace – do oleje je vstřikována voda a přidává se kyselina fosforečná, dochází ke srážení bílkovin teplota 60-80°C
  3. Neutralizace – přidává se louh sodný
  4. Bělení – přidává se aktivní uhlí za sníženého tlaku při teplotě 80-90°C
  5. Plnění do obalů

 

Olivový olej a zdraví

Olivový olej je velmi dobře stravitelný a dokonce se míchá i do kojenecké výživy v regionech středozemí.

Není se čemu divit. Kyseliona olejová je obsažena již v mateřském mléce a je velmi důležitá pro vývoj nervového systému malých dětí.

Extra panenský olivový olej chrání srdce, krevní oběh a slouží jako prevence proti rakovině, zvýšenému cholesterolu, cukrovce, zácpám i rakovině tlustého střeva.

Prevenci proti rakovině si vhodným složením stravy si vytváří každý sám a zařazením olivového oleje do jídelníku vytváříme první předpoklad.

Důležitý je i obsah vitamínuu E a beta karotenu.

Olivový olej -  dělení a kvalita

Olivový olej se zjedušeně dělí na panenské, rafinované a směsi.

Platí, že umělé zásahy jsou vždy nežádoucí a nejlepší jsou vždy extra panenské oleje lisované za studena.

Kvalitní olivový olej je vždy dražší. Příznivá cena jde často na úkor kvality.

Pár vychytávek s olivovým olejem

  • Olivový olej bělí zuby a odstraňuje stopy kávy, čaje, červeného vína i nikotinu. Stačí menší lžíce olivového oleje a nechat v ústech psobit co nejdéle. Masírováním dásní s olejem také posílíte jejich odolnost
  • Na masáže je výborný olivový olej, pro ještě lepší účinky můžete smíchat s medem v pomeru 1:1.
  • Zakořeněný předsudek, že extra panenský olivový olej se hodí jen do studené kuchyně (na saláty) a ne k vaření je chybný. Toto bude vyvracet každý kdo o olivovém oleji něco ví včetně všech Kréťanů. Pravda je, že pokrmy velmi ochutí a dodá jim úplně jiný rozměr.

Navíc má kvalitní extra panenský olivový olej s kyselostí 0,3% kouřový bod často vyšší než jiné rostlinné tuky a to bez chemie!!!